Kategoria: Reiki 101

Zasady Reiki

Reguły Reiki

Reguły Reiki (Flickr, autorstwa César.)

Trzy stopnie, cztery znaki i pięć zasad – tak ładnie układa się Reiki w cyfrach. Jak każdy praktyk wiedzieć powinien, Reiki to nie tylko inicjacje i przekazywanie energii duchowej, ale także pięć zasad, czy też reguł dobrego życia według Usuiego, które to zasady Usui przekazał swoim uczniom, by Ci zyskali dodatkowe narzędzie do rozwoju duchowego. Warto więc zasady te przytoczyć, jako stanowiące „kanon” Reiki.

Reklama

Pięć zasad brzmi następująo:

Już dziś, nie gniewaj się.
Już dziś, nie martw się.
Już dziś, bądź wdzięczny.
Już dziś, pracuj ciężko.
Już dziś, bądź dobry dla ludzi.

Usui zaczerpnął te zasady z poematów Imperatora Meiji, a same zasady powinny być powtarzane, w pozycji Gassho (z dłońmi złożonymi jak do modlitwy, w okolicach serca), każdego ranka i każdego wieczora, niczym mantry. Swoista medytacja nad przytoczonymi zasadami, czy jak kto woli, regułami Reiki, ma prowadzić do ulepszenia swojego życia, jak również do ulepszenia samego siebie. Jest to jedno z narzędzi sprawiających, że Reiki staje się również metodą rozwoju duchowego, a nie tylko metodą uzdrawiania ciała fizycznego.

W oryginale, pięć reguł brzmi następująco:

Kyo dake wa
Okolu-na
Shinpai suna
Kansha shite
Goo hage me
Hito ni shinsetsu ni

Zasady, czy reguły?

To w końcu jak jest, mówimy o zasadach, czy o regułach Reiki? Terminologia bywa problematyczna, ale pomijając kwestie definicji, lepiej mówić o wskazówkach dotyczących tego, jak dobrze żyć. Nie są one obowiązkowe, nikt Cię nie skarci, jeśli nie będziesz ich codziennie powtarzał, nie wspominając o przestrzeganiu. Jeśli jednak chcesz, by Reiki było dla Ciebie również ścieżką rozwoju wewnętrznego, wtedy warto medytować nad znaczeniem pięciu reguł.

Właśnie ta medytacja jest bardzo ważnym aspektem. Kiedyś, w komentarzach, jeden z przeciwników Reiki raczył zwrócić uwagę, że przedstawiłem „kolejną interpretację reguł Reiki” – nie wiem jak to wygląda w przypadku religii wyznawanej przez komentującego, ale w przypadku praktyk Buddyjskich oraz Taoistycznych, jedna, prosta idea, może mieć wiele poziomów znaczeniowych, niekoniecznie identycznych z tym, co przedstawiają mniej lub bardziej święte księgi. Tak samo jest z regułami Reiki, ich wstępna prostota daje pole do bardzo wielu interpretacji, które bardzo często wynikają z osobistych doświadczeń praktyka Reiki.

Medytować nad regułami można w prosty sposób – każdego ranka i wieczora, gdy w pozycji Gassho, powtarzasz sobie reguły, nie myśl, że są to wyścigi – nie wyrzucaj z siebie reguł niczym karabin maszynowy wyrzuca pociski. Wypowiedz od serca pierwszą regułą i pomyśl nad dnią – poczuj, co może oznaczać, na co wskazuje (rankiem), wieczorem zaś przeanalizuj swój dzień pod kątem wypowiadanej reguły. Nie osądzaj się, po prostu pozwól umysłowi płynąć. Każdego dnia można dostrzec nowe znaczenie reguł Reiki.

A tak mniej więcej przedstawiają się same reguły w mojej subiektywnej opinii.

Już dziś, nie gniewaj się

Człowiek ma tendencję do gniewania się na siebie, na innych, na zwierzęta, na przedmioty, na sytuacje. Pierwsza reguła sugeruje, byś się nie gniewał, byś „wyluzował”, byś patrzył na świat zewnętrzny poprzez spokojny umysł. Nie bój się, że ktoś Ci coś zabiera, nie gniewaj się na wydarzenia, których nie możesz kontrolować.

Już dziś, nie martw się

Każde doświadczenie jest lekcją, zamartwianie się jest tylko wyolbrzymianiem problemu. Czy próbowałeś kiedyś wyolbrzymić swój sukces? Ludzie mają tendencję do robienia wielkiego hałasu o nic, właśnie przez to, że albo się na coś gniewają, albo dlatego, że o coś się martwią. Reguła ta wskazuje na prosty problem przyciągania podobnego – martwiąc się, przyciągasz więcej powodów do zmartwienia. Tymczasem powinieneś się radować, cieszyć się i myśleć o pozytywnych rzeczach – życie jest za krótkie, by zmarnować je na negatywne emocje.

Już dziś, bądź wdzięczny

Będąc wdzięcznym innym, dajesz im siłę; będąc wdzięcznym za to, co masz, dostajesz więcej; będąc wdzięcznym za to, czego doświadczasz, uczysz się więcej, rozwijasz się bardziej. Okazuj wdzięczność, bo jest to miłe i dobre zarówno dla Ciebie, jak i dla innych ludzi.

Już dziś, pracuj ciężko

Jest to jedna z bardziej kłopotliwych reguł Reiki. Niektórzy zwykli uważać, iż odnosi się ogólnie do pracy, do działania, nie lenienia się. Tymczasem trzeba się zwrócić bezpośrednio do oryginalnego zapisu tej reguły, w którym czytamy Kyo dake wa go ni hageme. O ile we współczesnym Japońskim czytamy gyo, nie zaś go, wymowa według Usuiego zwraca uwagę na buddyjski kontekst całej reguły. Ostatecznie, w regule chodzi o pracę medytacyjną, o pracę nad własną Karmą, czyli, jeszcze ogólniej, o własny rozwój duchowy, nie zaś aktywną pracę bankowca, jak niektórzy by chcieli.

Aczkolwiek, nie ma też problemu, jeśli regułę tę rozwiniesz zarówno na pracę z „Karmą”, jak i na pracę w swoim zawodzie.

Już dziś, bądź dobry dla ludzi

Niektórzy sprowadzają tę regułę do „okazuj szacunek rodzicom i nauczycielom”, choć to oczywiście kwestia indywidualna. Tę regułę można podpiąć pod codzienne życie – bądź uprzejmy w tramwaju; bądź uczciwy w biznesie; pomagaj, jeśli tylko jesteś w stanie pomóc; nie oszukuj ludzi, nie kłam, nie ignoruj. Być może jest to jedna z najbardziej ogólnych reguł.

Praca z regułami Reiki i kwestia „nie”

Z regułami Reiki warto zacząć pracować już tego samego wieczora, kiedy otrzymało się inicjację Reiki. Ale tak naprawdę, jest to kwestia indywidualna – jeśli czujesz, że jeszcze nie czas, to pracuj z samym Reiki. A gdy już zaczniesz pracę z regułami, wiedz, że praca ta nie przyniesie zmian od razu – więc nie przejmuj się, a już na pewno nie osądzaj się i nie gniewaj się na siebie, jeśli nie zawsze będziesz postępować zgodnie z regułami. Jeśli coś na sobie wymuszasz, wtedy to coś nigdy tak naprawdę nie zadziała. Pracuj z regułami codziennie, a po jakimś czasie, zaczniesz zauważać różnicę w swoim życiu. Tak właśnie zaczyna się ścieżka rozwoju duchowego według Reiki.

A jak to jest z tym słówkiem „nie” w regułach? Zwykło się uważać, iż podświadomość nie rozróżnia tego słówka – dlatego lepiej jest stosować afirmacje pozytywne. Dlatego też niektórzy praktycy Reiki zamieniają „już dziś, nie gniewaj się” na „już dziś, bądź spokojny”, zaś „już dziś, nie martw się” na „już dziś, raduj się”. Czy słusznie? To zależy od własnych odczuć – ot, kolejny element do osobistych rozważań.

Moja własna praca z regułami

Osobiście, zdecydowałem się na usunięcie „nie” z reguł, a także na zmianę „perspektywy” w regułach. Zamiast kierować się właściwym tekstem „już dziś, będziesz spokojny”, reguły kieruję bezpośrednio do siebie, „już dziś będę spokojny”. To kolejna rzecz, podlegająca własnym odczuciom. Praca z regułami w tej bezpośredniej formie lepiej na mnie działa – czy lepiej będzie działać na innych? Na to już musisz odpowiedzieć sobie sam.

Reguły Reiki stanowią ścisły element Reiki jako ścieżki rozwoju duchowego – choć na początku są jedynie tekstem, powtarzanym rano i wieczorem każdego dnia, w miarę postępującej pracy z tymi regułami, w pewnym momencie stają się stałym elementem życia, przejawiającym się w każdej drobnej czynności. Wtedy już nie tylko powtarzasz tekst, ale po prostu żyjesz regułami dobrego życia.

Czy pracujesz z regułami Reiki? A jeśli tak, to w jaki sposób i z jaką częstotliwością? I czy przynoszą Ci pozytywne rezultaty?

Nie zapomnij polubić nas na Facebooku i zapisać się na darmowe powiadomienia o nowych artykułach przez RSS lub przez email.